tel. č.: 033-7422145
  0904 012012
e-mail: info@cajana.sk

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 27,32 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,63 HRK
Turecká lira  EUR 7,25 TRY
Americký dolar  EUR 1,10 USD

Zobraziť všetky »

15.3.2020 Vláda SR na mimoriadnom rokovaní v súvislosti so šírením Koronavírusu schválila opatrenia, ktoré prikazujú uzavrieť prevádzky služieb, t.j. vr. cestovných kancelárií a agentúr s účinnosťou od pondelka 16.3.2020 od 6.00 hod. do odvolania.


V neodkladných prípadoch nás prosím kontaktujte telefonicky alebo emailom.


Ďakujeme za pochopenie.

Srí Lanka a Tamilské tigre

/uploads/galleries/7327/sri-lanka-a-tamilske-tigre.jpg Kúpanie slonov na brehoch rieky Maoya.
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO Odvezieme sa aj na tradičnom povoze, ťahanom vodnými byvolmi. Ako domáci.
foto?: archív BUBO Anuradhapura (UNESCO) bola druhým hlavným mestom Cejlónu a my si ju užijeme na bicykloch. Autobus id Indický oceán, palmy a zlaté pláže.
foto?: archív BUBO Prvé hlavné mesto Anuradhapura (UNESCO) založená v 4. storočí p.n.l. bola počas 1400 rokov hlavným m Flóra aj fauna v rajskej záhrade sú pestré.
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO Milšieho šoféra ste nevideli. Nakladá vaše kufre a zdraví Vás “Ahoj Bubáci”. Vy odpovedáte s úklonom Horúca Srí Lanka. foto : Martin FERENČÍK — BUBO DAMBULLA (UNESCO): budhistické sochy a impresívne fresky.
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO V miestnej dedinke nás domáci naučia, ako si pripraviť typickú prílohu do jedla „sambull“ (zmes drve Stúpame na Sigiriyu.
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO Úchvatná Sigiriya (UNESCO). Na vrchol s BUBO vystúpili stovky našich klientov od 3 ročných detí po ľ A prekrásne výhľady zhora.
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO Budhistická slávnosť v centre ostrova. Toto už nie je na turistickej trase. No na našej trase áno.
f Tradičné Sinhalský nový rok. Bezdetní manželia zapaľujú v obývačke svojej chalúpky oheň, na ktorom nechajú zv Viete, ako rastie vanilka? foto: Katarína LÍŠKOVÁ — BUBO Aké všetky exotické plodiny sme už stihli ochutnať a spoznať?
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO Aj odtiaľto pochádza obsach vašich koreničiek, foto: Katarína LÍŠKOVÁ — BUBO Makak bandar je endemit, žijúci len na ostrove Srí Lanka.
foto?: Martin FERENČÍK — BUBO Čajové plantáže, na ktorých sa pestuje originálny cejlónsky čaj, čajová fabrika, malebné scenérie ča Kúpime tie najlepšie lístky čaju priamo na plantáži a od nášho známeho. Je to obrovský rozdiel podob BUBO tuk-tuk na čajovej plantáži.
foto?: Katarína LÍŠKOVÁ ml. — BUBO Na chobote slona ázijského sa nachádza približne 60 000 svalov určených na podávanie, dýchanie, komu Prvý all inclusive oddych na zlatých plážach Srí Lanky.
foto?: Katarína LÍŠKOVÁ — BUBO Západy slnka pri Indickom oceáne.
foto?: archív BUBO Okolo zlatých pláží prechádzame ďalej na juh do Galle.
foto?: Robert TARABA — BUBO Koloniálna budova pošty, ulička plná advokátskych kancelárií, starý maják a mesto, v ktorom sa snúbi GALLE (UNESCO) je návratom do čias portugalských a holandských kolónií. 4. najväčšie mesto krajiny p Skoro ráno nasadáme na džípy a ideme tak, aby bola naša šanca vidieť divokú zver najlepšia. 
foto?: BUBO safari na ázijský spôsob.
foto?: Robert TARABA — BUBO Čo dnes uvidíme?
foto?: Robert TARABA — BUBO Náš ranger hľadá spolu s nami pávy, varany, jelene, divoké byvoly, krokodíly a slony. 
foto?: Robert Za leopardami do džungle. Tamilskú časť realizuje BUBO ako jedna z prvých cestovných kancelárii na s Najväčšia šanca v Ázii vidieť leoparda v prírode.
foto: archív BUBO Interiér jedného z našich hotelov v tamilskej časti.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUBO Kúpelňa v hoteli v Passicudah.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUBO Osviežte sa pár dĺžkami.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUBO Vnikáme do tajov srílanskej kuchyne.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUBO Kiribath alebo mliečna ryža. Typické jednoduché a chutné lokálne jedlo.
foto: archív BUBO Dáte si kraby či homáre? Stoja polovicu toho, čo na západnom pobreží. 
foto: archív BUBO Zatiaľ neturistické pláže na východe ostrova.
foto?: Robert TARABA — BUBO Passikudah je prekvapením, turistickou budúcnosťou ostrova s rozsiahlymi plážami a prekvapivo rozvin Tradičné rybárčenie na koloch.
foto?: archív BUBO Dnes vstupujeme do tamilskej oblasti a všetko sa mení. BUBO je určite prvou cestovnou kanceláriou, k Tamilka na bicykli. Úplne iná fyziognómia, iný jazyk, iné náboženstvo, no úsmev ostal.
foto?: Ľuboš Najsvätejší hinduistický chrám v Trinconmalee. Tamilská atmosféra je úplne iná než tá sinhálska. Ako Tamilský národný kroj. Muži tu nemôžu byť tlstí, veď sú každý deň do pol pása nahí.
foto?: Ľuboš FEL Prešperkované detaily hinduistických chrámov.
foto?: archív BUBO Tamilci sú značne nábožensky založení.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUBO Momentka z hinduistického chrámu neďaleko Jaffny.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUBO V Jaffne objavíme aj zastrčenejšie pamiatky.
foto: archív BUBO Pozrite si každú tvár. Nádherná krajina tých najlepších ľudí. Takúto fotografiu neurobíte ani v Thaj Chrám na ostrove hadov v Nanativu. Sem sa musíme dopraviť exoticky loďou.
foto?: Ľuboš FELLNER — BUB Pred odchodom ešte navštívime tamilskú hinduistickú školu, ktorú charitatívne podporujeme. 
foto?: R Ak máte doma nejaké veci, ktoré by sa mohli deckám hodiť, pribaľte si ich na cestu. Urobíte im veľkú
Destinácia: Srí Lanka
Kód zájazdu: 1033319
Cena od: 2 570 €
Príplatky od: 607 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Pobytovo-poznávacie

Výber termínu

10.09.2020 14 dní 2 890 € +607 € odlet: Viedeň letecká
20.11.2020 14 dní 2 570 € +607 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Maximalistický okruh ostrovom, po trase ktorú pred Vami prešiel málokto. je určite prvou cestovnou kanceláriou, ktorá má s týmito oblasťami praktické skúsenosti. Využite to a buďte prví. Uvidíte veľrybu a leoparda? Či aspoň tamilského tigra? Slušné hotely, kvalitná doprava, vynikajúca strava a sprievodca. Náročný program, ale aj 4 dni oddychu na rôznych plážach. Malá exkluzívna skupina si vychutnáva privilégium byť prvý.

1. deň:
Odlet na Srí Lanku.

2. deň:
Prílet do COLOMBA, hlavného mesta ostrova. Chystáte sa spoznať ostrov prezývaný “Perla Indického oceánu” lepšie než 99% domácich. Vojna medzi Sinhálcami a Tamilcami trvala tak dlho, že sever krajiny je absolútne neznámy. Aj keď vojna skončila už v roku 2009 a v krajine odvtedy vládne mier, Vy budete jedni z prvých turistov. Vychutnajte si to privilégium! Transfer krížom cez sviežu prírodu trópov do najstaršieho hlavného mesta. ANURADHAPURA (UNESCO): založená v 4. storočí pred n. l. bola počas 1400 rokov hlavným mestom Sinhálska, rozlohou veľká ako dnešný Paríž. Škoricové, ananásové plantáže, sýtozelené ryžové polia. Najlepšie banány ambulla budete zapíjať kokosovým arakom, CK Vás pozýva. Ruwanwelisaya vysoká 103 metrov je najkrajšia pagoda krajiny, biela, majestátna a nádherná. Prečo sa budhisti usmievajú a sú tak šťastní? Spýtajte sa na to mnícha, ktorý stojí vedľa vás! Poprechádzame sa popod korunu Sri Maha Bodhiya, najposvätnejšieho stromu budhizmu, ktorý pochádza z pôvodného stromu, pod ktorým získal Budha osvietenie. Dokonalý začiatok našej cesty. Viac zážitkov nájdete na našom fóre https://www.ck.sk/forum/sri-lanka-zaciname

3. deň:
Aj tento deň zažijete viac než iní. Pravý Cejlon, ktorý tu už o pár rokov nebude. Usmievavých domorodcov v ich dedinkách mimo klasických turistických trás. Nasadneme na Srí Lanský taxík – drevené káry ťahané vodnými byvolmi nás privezú až k jazeru plnému lotosových kvetov. Budeme sa plaviť na domorodých lodičkách krížom až k pralesu. Uvidíme divoké slony? Ako pestujú domorodci ryžu, kokos, betel a ako pripravujú lokálny čaj? Domčeky z prútia, hlinená pec na drevo, na oblečenie sarong a sárí. Pokoj, pokora a jednoduchý šťastný život v raji. Ako tu môžu mať tak čisto? Domorodý obed podávaný na banánovom liste je neuveriteľne chutný. Toto zažil málokto. Užívame si pohostinnosť miestnych obyvateľov. Kundate gate dumi kun. Čo takto zajazdiť si na slonovi? Budete mať možnosť. Chodíme sem roky a toho malého slona domáci už volajú “Bubo”. Poobede navštívime skalné chrámy v DAMBULLA (UNESCO): budhistické sochy a impresívne fresky, komplex piatich jaskýň Aja Maha Vijara, sochy Upulvana a Samana, výjavy z pekla, veľký zlatý budha a škriekajúce opice na mangovníku.

4. deň:
SIGIRIYA: ôsmy div sveta, opevnený palác kráľa Kasyapu na 183 metrov vysokom brale, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Vystúpame až hore a budeme sa tešiť neuveriteľným výhľadom. Jedna z najkrajších scenérií aké ste kedy videli. POLONNARUWA (UNESCO) bola druhým hlavným mestom Cejlónu a my si ju užijeme na bicykloch. Autobus ide popri nás pre tých, čo bicykel nemusia. Väčšinou sa ide po rovine, či mierne dole. Zavlažovacie systémy na rozlohe 2400 hektárov, postavené slávnym kráľom Parakrambahu, ruiny kráľovskej komnaty, citadela, lotosové kúpele, komplex Gal Vihara s kolosálnymi stvárneniami Budhu na granitovom kameni, najzachovalejšia nezrekonštruovaná dagoba na Sri Lanke. Po bicyklovaní sa osviežime čerstvým kokosovým orechom. Ďalší úžasný deň za nami.

5. deň:
Dnes si vysvetlíme základy ajurvédskej medicíny. Miestne herbálne lieky na artritídu, zvýšenie libida či na depiláciu sú zázračné. Predvedieme! KANDY (UNESCO): kráľovské horské mesto a centrum sinhálskej kultúry. Daladamaligawa, chrám Budhovho zubu, ktorý je najposvätnejším miestom Srí Lanky, miesto viery a hrdosti. Prejdeme sa záhradou a ukážeme si ako rastú klinčeky, kurkuma či kardamon a všetky ingrediencie, z ktorých sa vyrába to najlepšie karí. Ale aj iné rastlinky od A po Z, ktoré máte doma vo svojich koreničkách. Večer si môžete vychutnať známy sinhálsky tanec či ajurvédsku masáž.

6. deň:
Venujeme sa najvzácnejšej komodite z ostrova zvaného Cejlón. Čajové plantáže, na ktorých sa pestuje originálny cejlónsky čaj, čajová fabrika, malebné scenérie čajovej krajiny, vodopády, horské masívy a všadeprítomná vôňa čaju. Sloní sirotinec v PINNAWALA na brehoch rieky Maoya bude na konci nášho poznávacieho okruhu najväčším zážitkom. 70 rozkošných sloníkov, ktoré sa spolu hrajú a šantia. Kŕmenie, kúpanie. Poobede odchádzame na južné pobrežie na jednu z najlepších pláží ostrova, ubytovanie v štýlovom hoteli priamo na pobreží Indického oceánu. Výber hotela je už len na Vás.

7. deň:
Celodenný relax na pláži Kalutara alebo skorý ranný odchod za veľrybami. ( výlet veľryby je fakultatívny, výber priamo na mieste)

8. deň:
Opäť vyrážame! Okolo zlatých pláží prechádzame ďalej na juh. GALLE (UNESCO) je návratom do čias portugalských a holandských kolónií. 4. najväčšie mesto krajiny po Colombe, Kandy, Jaffne na cestovateľa Ibn Batutu v 14. storočí zapôsobilo. Ako ho budete vnímať vy? Koloniálna budova pošty, ulička plná advokátskych kancelárií, starý maják a mesto, v ktorom sa snúbia ázijské tradície s európskou architektúrou. Čaká nás presun do ekologického rezortu pred bránami národného parku YALA.

9. deň:
Skoro ráno nasadáme na džípy a ideme tak, aby bola naša šanca vidieť divokú zver najlepšia. Yala je totižto jedným z najlepších parkov ostrova, známa najvyššou populáciou leopardov. Je tu dokonca najvyšší výskyt leopardov na kilometer štvorcový na celom svete, vyšší ako v Afrike! Náš ranger hľadá spolu s nami pávy, varany, jelene, divoké byvoly, krokodíly a slony. Prebehne nám pred objektívom aj leopard? Safari na ázijský spôsob! Transfer do PASSIKUDAH.

10. deň:
Dnes máme v pláne oddych. Ľuboš Fellner prešiel v roku 2015 všetky miestne hotely a sú na slušnej úrovni. Passikudah je prekvapením, turistickou budúcnosťou ostrova s rozsiahlymi plážami a prekvapivo rozvinutými službami. Dáte si kraby či homáre? Stoja polovicu toho, čo na západnom pobreží.

11. deň:
Expedícia sa začína. Dnes vstupujeme do tamilskej oblasti a všetko sa mení. Budhizmus vystriedal hinduizmus a sinhálsky jazyk tamilský. Tamilcov je vo svete bezmála 70 miliónov a nemajú vlastný štát. Sú považovaní za veľmi múdrych ľudí, ktorí tisícročia udržiavajú svoje zvyky. A najviac sa kultúra zachovala práve tu na Srí Lanke. Vstupujeme do starého prístavu TRINCOMALEE. Najsvätejší hinduistický chrám ostrova, Koneswaram sa vypína na skale s výhľadom na zátoku Gokarna (ucho kravy), kam sa vlieva rieka Mahaweli Ganga. Chrám je zasvätený Šivovi a my sa razom vzdialime zo známeho sveta. Brahmáni, do pol pása nahí a omotaní bielou látkou vykonávajú pudžu, zapaľujú ohne a odriekajú modlitby. Špina a ruch, býk Nandi, presný opak pokojných budhistických chrámov. Ohromné fluidum však ostáva. Obedujeme v meste Vavuniya, kde sa narodil aj zakladateľ a vodca Tamilských tigrov. Ochutáme nefalšované tamilské ryžové biryani na množstvo spôsobov a vyrážame do bašty Tamilcov na severe. Východná časť ostrova je tak neuveriteľne odlišná od komerčného a turistického západu. Po ceste si všímame pozostatky z vojnových čias, zastavíme na strategickom Priesmyku Slonov, kde sa ešte roku 2009 vyberalo mýto od každého, kto chcel cez územie tigrov prejsť a na večernom trhu v Jaffne ochutnáme domáce víno zo škorice a klinčekov. Pre odvážnych večera v autentickej tamilskej reštaurácii podávaná na banánových listoch miesto tanierov. Naučíme sa jesť rukami?

12. deň:
Kráľovstvo JAFFNA prekvitalo od začiatku 13. až po 15. storočie. V roku 1505 si práve túto oblasť zobrali za svoju základňu Portugalci. V kedysi najdôležitejšej oblasti Srí Lanky sme teraz jedinými turistami. Porozprávame sa s domácimi o Tamilských tigroch a vy nebudete chápať, že tak mierumilovní ľudia dokázali desaťročia bojovať. Lagúny s morskou vodou, ktorá je teplejšia než krv vo vašich žilách. Minulý rok sa nám podarilo dostať aj na svätý ostrov NAINATIVU. Tu žili vyznávači kultu hadov. Ostrov je vzdialený 2 hodiny cesty od Jaffny po neuveriteľných mólach medzi ostrovčekmi a ďalej 30 minút plavby v podpalubí preplnenej lodičky. Na ostrove príjemná prechádzka medzi budhistickým a hinduistickým chrámom. Kúpite si platy palmového cukru? Pre záujemcov návšteva najizolovanejšej pláže v tamilskej časti. Bude práve pláž Casuarina pre Vás tou najkrajšou na celej Srí Lanke? Nallur Kovil je gýčový chrám venovaný bohovi Muruganovi. Vyzuť sa treba do prachu a muži vstupujú bez trička. Návrat späť do hotela v Jaffne. Tieto 2 noci v Jaffne treba považovať za objaviteľské, veď tu nenájdete takmer žiadneho bieleho turistu. Určite uvidíme viac! Na večeru vylúpané krevety na štýl Jaffna v najlepšej reštaurácii v meste, ktoré domáci ponúkajú ako najlepšie na svete. A možno aj majú pravdu.

13. deň:
Prechádzame polostrovom Jaffna a je zaťažko rozlúčiť sa. Pred odchodom ešte navštívime tamilskú hinduistickú školu, ktorú charitatívne podporujeme. Stretneme sa osobne s deťmi, ich učiteľmi a aj riaditeľom školy. Veľmi emotívny zážitok na záver našej veľkej cesty bývalým Cejlónom. Ak máte doma nejaké veci, ktoré by sa mohli deckám hodiť, pribaľte si ich na cestu. Urobíte im veľkú radosť! Z Jaffny trielime prekvapujúco dobrou novopostavenou cestou na juh a sme jediné auto na ceste. Palcký prieliv v Bengálskom zálive je maximálne 13 metrov hlboký, no často oveľa menej. Do Indie by ste, zdá sa, prešli po svojich. Vpravo máme Adamov most, no my ideme pred odletom ešte na pláž. Náš veľký okruh Srí Lankou sa končí. Poituu varén. Transfer na letisko.

14. deň:
Odlet z Negombo a prílet domov.